Zájem o testy na COVID-19 v Nemocnici AGEL Podhorská v Bruntále roste. Několik pacientů zde leží s koronavirem ve vážném stavu

3.11.2020

Vzhledem k epidemiologickému vývoji musela Nemocnice AGEL Podhorská provést zásadní změny v organizaci poskytované péče. Z interního oddělení vznikla samostatná izolovaná COVID+ jednotka s kapacitou 20 lůžek. K dnešnímu dni je zde hospitalizováno třináct pacientů s COVID-19 a další silně suspektní čekají na výsledek testů. Tři pacienti leží na JIP ve vážném stavu, kdy zdravotní stav pacienta vyžaduje intenzivní péči.

Komunitní přenos, horší průběh koronavirové nákazy, to jsou dva hlavní atributy, které odlišují jarní vlnu pandemie, nejen v bruntálské nemocnici, od té podzimní. „Akutní péče není v nemocnici omezena,” ubezpečuje veřejnost RNDr. Jaromír Soušek, Ph.D., předseda představenstva Nemocnice AGEL Podhorská.

NonCOVID pacienti jsou hospitalizování na novém reprofilizovaném oddělení. „Abychom pro tyto pacienty zabezpečili lůžka, omezili jsme plánovanou neakutní operativu. V současné době jsme schopni reagovat i na individuální výpadky personálních kapacit. Zatížení zdravotníků je však extrémní a je na hranici únosnosti. Nesmírně si vážíme jejich obrovského nasazení a profesionálního přístupu,” doplňuje předseda představenstva.

Za uplynulý měsíc se razantně zvýšil počet testovaných osob na COVID-19 na odběrovém místě v areálu Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále. Z nedávných jednotek případů na aktuálních více než 100 odběrů denně. Testování pacientů zde zdravotníci provádí na základě doporučení praktických lékařů a Krajské hygienické stanice. Odběry samoplátcům jsou možné po předchozím telefonickém objednání.

Nemocnice AGEL Podhorská je zapojena do sítě státem řízených odběrových míst a vzorky jsou následně zpracovány v akreditované laboratoři AGELLAB. „Zřízení odběrového místa je občany vnímáno kladně,” uzavírá předseda představenstva.