Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Podhorská nemocnice s novým CT přístrojem rozšíří spektrum nabízené péče

30.11.2018

Rychlejší i bezpečnější vyšetření zabezpečí lidem z Bruntálska a širokého okolí nový CT přístroj, který pořídila pro své pacienty Podhorská nemocnice, člen skupiny AGEL. Nové CT významně zrychlí vyšetření pacientů, sníží jejich radiační zátěž a lékařům nabídne nové diagnostické možnosti. Mimo jiné umožní i oblíbenou bezbolestnou virtuální koloskopii či zjišťování kalciového skóre, které vypovídá o stavu tepen.

„Nové CT je maximálně moderní a umožňuje lékařům i pacientům špičkovou diagnostiku. Kromě běžných indikací bude navíc nový přístroj umět provádět i takzvanou virtuální koloskopii, se kterou jsme v Bruntále před 12 roky začínali jako jedni z prvních v České republice a zcela nově bude nové CT schopno zjišťovat i tzv. kalciové skóre, což je významný parametr, který informuje lékaře o stavu koronárních tepen pacienta. Kalcifikace, které lze v tepnách takto najít, změřit a zhodnotit, souvisí s rozvojem aterosklerózy, která je nejčastější příčinou úmrtí v západních zemích,“ vysvětluje předseda představenstva Podhorské nemocnice RNDr. Jaromír Soušek, Ph.D.

Jen v České republice zemře ročně na následky onemocnění oběhové soustavy (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda) více než 50 tisíc lidí. V celé Evropské unii jsou to pak ročně až 2 miliony lidských životů. Vyšetření kalciového skóre je přitom nebolestivé, krátké, a pacientovi nemusí být ani podávána kontrastní látka. Výsledek vyšetření pak podá informaci o pravděpodobnosti srdeční příhody.

Vyšetření kalciového skóre není rutinní procedurou, kterou by měl projít každý pacient. Ideálním kandidátem pro toto vyšetření je asymptomatický pacient ve věku 55 až 65 let s hraničními hladinami cholesterolu nebo krevního tlaku s historií kouření. O indikaci vyšetření pak rozhoduje kardiolog.

„Podhorská nemocnice bude vyšetření kalciového skóre nabízet po instalaci nového CT přístroje na počátku roku 2019. Kardiologie bude vedle gastroenterologie klíčovým oborem, ve kterém se naše interní oddělení v roce 2019 bude profilovat a to je i důvod, proč jsme pořídili CT přístroj, který kalciové skóre bude umět zjistit“, vysvětluje předseda představenstva Podhorské nemocnice RNDr. Jaromír Soušek, Ph.D.

Podhorská nemocnice je členem skupiny AGEL, která každoročně investuje přibližně půl miliardy korun do svých zdravotnických zařízení. Podhorská nemocnice poskytuje zdravotní péči na pracovištích v Bruntále a Rýmařově pro spádovou oblast Bruntálska, Rýmařovska a Vrbenska, tedy pro přibližně 65 tisíc obyvatel.

 

 

 

 

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: