Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 554 700 111
+420 606 668 251
+420 554 253 111
+420 606 668 288

O nemocnici

Vyvážená strava a správná hladina vitamínů v těle. I tak lze bojovat proti virům a onemocnění

6.12.2021

Epidemiologická situace a vládní nařízení s ní spjatá, opět značně omezila aktivní způsob života každého z nás. Naše denní návyky se změnily a je třeba mnohem více dbát na správný jídelníček. Jaké potraviny by neměly v každé domácnosti pro prevenci onemocnění chybět a kdo se stará o stravování pacientů během hospitalizace?

„Je žádoucí preventivně posilovat imunitní systém pomocí vyváženého jídelníčku a při již vzniklém onemocnění se stravovat stejně jako při chřipce,“ sdělila hned na úvod Kateřina Pelíšková, DiS., nutriční terapeutka Nemocnice AGEL Podhorská. Základem je kvalitní pitný režim tvořený obyčejnou vodou nebo přírodními minerálkami a při propuknutí nemoci pak nastává také ideální čas pro bylinkové čaje (šalvěj, máta, meduňka, zázvor).

Během období koronaviru ale také s nástupem zimy značně ubyla doba, kterou lidé tráví venku a získávají tak potřebný vitamín D, který přirozeně nabízí sluneční záření a jehož stálým nedostatkem trpí velká část populace. Na základě doporučení praktického či odborného lékaře nebo i na vlastní žádost samoplátce provádí vyšetření hladiny vitamínu D laboratoř Nemocnice AGEL Podhorská. „Také mléko a mléčné produkty zásobují tělo nezbytným vitaminem D, který pomáhá tělu zbavit se případné infekce a zakysané mléčné výrobky jsou navíc zásobárnou probiotik, která vyladí střeva do rovnováhy, a pomohou tak imunitnímu systému lépe bojovat proti infekci,“ uvedla Kateřina Pelíšková s tím, že nesmíme zapomínat ani na ostatní vitamíny. „Vitamín C je mnohem lepší do těla dodat prostřednictvím čerstvého ovoce než džusů, které jsou mnohdy plné cukru.“

Ve vyváženém jídelníčku obecně nesmí chybět ovoce a zelenina. Nejvhodnější je jejich konzumace v podobě mixovaného nápoje smoothie například se špetkou kurkumy. „Přirozeně protivirový účinek mají i kapky z grapefruitových jader, eukalyptu, hřebíčku či skořice. Stačí nakapat pár kapek do vody a vypít. Kapky rovněž poslouží jako éterický olej s dezinfekčním účinkem do aromalampy a nakapané na hadřík či papírový kapesníček nebo houbičku se dají použít k dezinfekci míst, kterých se dotýkáte. Pár jich nakapejte také na svůj kartáček na zuby,“ radí dále specialistka z Nemocnice AGEL Podhorská a doplňuje tím, že vyvážená strava je jen jednou částí správné životosprávy a pro posílení a udržení zdraví je neméně důležitý odpočinek, spánek, tělesná i duševní aktivita a v současné epidemiologické situaci také dodržování hygienických opatření.

Co když ale naše cesty přece jenom zkříží nemoc či úraz a my musíme nějaký čas strávit na nemocničním lůžku? V takové situaci si musíme kondiční procházku na čerstvém vzduchu nebo odběhnutí půlmaratonu na nějakou chvíli odpustit, ale o naši nutričně vyváženou stravu se nadále postará právě nutriční terapeut.

Stravovací provoz Nemocnice AGEL Podhorská zajišťuje celodenní stravování v průměru pro 150 hospitalizovaných pacientů interního, chirurgického i rehabilitačního oddělení a oddělení následné péče a klientů sociální služby. Na to, aby každá porce odpovídala potřebám daného pacienta či klienta, dohlíží právě nutriční terapeutka. „V nemocnici je strava poskytována v souladu s dietním

systémem, který v současné době zahrnuje 22 typů diet a každá ještě může být dále modifikována dle individuálních potřeb pacienta. ,“ popisuje svoji práci v praxi Kateřina Pelíšková. Práce nutričního terapeuta ovšem nespočívá pouze v sestavování vyváženého jídelníčku pacientů. „Jsem v kontaktu s ošetřujícími lékaři a aktivně vyhledávám a navštěvuji i samotné pacienty, kteří mají specifické nároky na nutriční hodnoty či složení stravy. Na základě konzilií následně sestavuji individuální jídelníček,“ dodává. „Zajímají nás také názory samotných pacientů a klientů. Proto jsme na základě jejich námětů zařadili do jídelníčku jedenkrát týdně teplé večeře, což si velice pochvalují,“ uzavírá nutriční terapeutka.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: