Kuriózní zranění nejsou v Nemocnici AGEL Podhorská v letních měsících výjimkou. Lékaři ošetřovali i kousnutí velbloudem
11.7.2024
Spektrum výkonů chirurgické ambulance je široké. Do výčtu úrazů a zranění, s jejichž ošetřením se setkávají lékaři chirurgické ambulance Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále i v Rýmařově nezřídka spadá také zranění způsobené zvířetem.
Mezi nejmenšího zástupce zvířecí říše, který může člověka pěkně potrápit a po jehož „kontaktu“ často vyhledají pacienti pomoc lékaře chirurgické ambulance je klíště. Aktivita klíšťat v tuto dobu již mírně poklesla, není ovšem vyloučeno, že si z procházky domů přinesete nezvaného hosta, který si spokojeně hoduje, nejčastěji na končetinách či trupu vašeho těla. „Občas se stane, že naši ambulanci navštíví pacient s žádostí o odstranění přisátého klíštěte. Odstranění klíštěte není nijak náročný proces a během několika vteřin je „zákrok“ hotový, důležitá je následná dezinfekce rány a sledování okolí, kde bylo klíště přisáto, zda v následujících hodinách až dnech nedojde k jeho zarudnutí či zduření. To by mohlo být příznakem případného nakažení lymskou boreliozóu, jíž jsou klíšťata častými přenašeči,“ říká lékař chirurgické ambulance MUDr. Kazimír Mahel.
Nejen klíšťata mohou narušit klidnou procházku přírodou. Během letních dnů hrozí také riziko uštknutí hadem. V České republice žije pouze jediný druh jedovatého hada – zmije obecná. V případě uštknutí hadem je důležité ránu ideálně omýt čistou vodou, ovázat, aby se do rány nedostaly nečistoty a vyhledat lékařskou péči. Pro zdravého člověka je uštknutí tímto jedovatým hadem pouze nepříjemnou a bolestivou záležitostí, ve většině případech tak nejde o život ohrožující zranění.
Mezi poměrně časté zranění způsobené zvířetem patří kousnutí psem. „Nelze říci, jaká plemena psů nejčastěji způsobila poranění, se kterými poškození pacienti přijeli na naši ambulanci k ošetření. Ve většině případů šlo však o poranění, přesněji tržné rány, dolních i horních končetin. Mírnější případy pokousání psem lze řešit ambulantně ošetřením a dezinfekcí rány, popřípadě šitím, může se ovšem stát, že je zranění tak rozsáhlé, že jeho ošetření vyžaduje operační zákrok,“ říká vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Podhorská, Mgr. Lucie Lešnik a dodává: „Pro ošetřujícího lékaře je důležitá informace o očkování psa proti vzteklině. V případě, že se tato informace nedá zjistit – jedná se například o toulavého psa neznámého majitele, je pacient preventivně přeočkován proti vzteklině a nadále sledován v příslušné ambulanci či praktickým lékařem.“
Mezi opravdu kuriózní případ poranění zvířetem, který ošetřovali lékaři chirurgické ambulance Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále bezpochyby patří kousnutí velbloudem. „Na naší ambulanci jsme přijali k ošetření i dítě, které kousl velbloud, když procházelo s rodiči zvěřincem v cirkuse. Jednalo se naštěstí jen o povrchové poranění, takže byl malý pacient během pár dnů opět v pořádku,“ dodává vrchní sestra.
ZpětKontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL