Parné počasí a náhlé změny teplot způsobily zdravotní problémy kardiakům. V Nemocnici AGEL Podhorská řešili kolapsy i náhlé srdeční problémy

16.8.2023

Velké teplotní rozdíly, změny tlaku vzduchu - náhlé změny počasí a teplot působí problémy především kardiakům a pacientů s chlopenními vadami. Interní příjmová ambulance a interní oddělení Nemocnice AGEL Podhorská zaznamenala zvýšený nárůst pacientů s potížemi jako je náhlá dušnost, bolesti hlavy nebo celková slabost.

„Interní příjmovou ambulanci zahltili v posledních dnech pacienti, kteří se potýkali s potížemi s dýcháním a celkovou slabostí. Ve velké míře se jednalo o pacienty s chronickým srdečním onemocněním, jako jsou kardiaci, nebo pacienti, kteří jsou pod lékařským dohledem s chlopenními vadami. Vlivem náhlého ochlazení a nepříznivých teplot, které nás v srpnových dnech provázely, pociťují právě tito pacienti celkové zhoršení svého zdravotního stavu,“ říká vrchní sestra Interního oddělení Nemocnice AGEL Podhorská, Veronika Bezručová.

Náhlé teplotní výkyvy a změny tlaku vzduchu přímo působí nejen na obranyschopnost jedince – způsobují častá respirační onemocnění, ale mají také přímý vliv na hladinu krevního tlaku či rychlost srdečního tepu. „Snížený tlak vzduchu jde ruku v ruce se zvýšeným krevním tlakem, který pacientům způsobuje bolesti hlavy, pocit bušení srdce a únavu. V těchto případech patří mezi nejohroženější starší lidé a osoby se srdečním onemocněním,“ přibližuje ohroženou skupinu pacientů vrchní sestra a dodává: „Právě kardiaci a pacienti léčící se s chlopenními vadami tvořili většinu pacientů hospitalizovaných na interním lůžkovém oddělení a to téměř 70 %. Délka hospitalizace těchto pacientů byla v průměru 5–7 dní,“ dodává vrchní sestra Veronika Bezručová.

Náhlé změny teplot a tlaku vzduchu ale mohou mít nepříznivý vliv nejen na zdraví kardiaků a starších lidí. „Extrémně vysoké teploty a silné sluneční záření způsobuje u starších lidí a lidí s chronickým onemocněním srdce paradoxně téměř stejné zdravotní komplikace jako prudké ochlazení na začátku měsíce. Bolesti hlavy, dušnost, únava, pocity na omdlení. Vysoké teploty ovšem ovlivňují a ohrožují všechny věkové kategorie. Důležité je dodržovat dostatečný pitný režim, vyhýbat se delšímu pobytu a přímém slunci a přizpůsobit fyzickou aktivitu své kondici, věku a zdravotnímu stavu,“ dodává vrchní sestra Interního oddělení Nemocnice AGEL Podhorská, Veronika Bezručová.